Головна » Файли » Мої файли

Конспекти. Навчання грамоти 1 клас
10.06.2016, 20:35

Навчання грамоти. Читання                  15.11

Тема. Звук [к], буква Кк. Читання слів з нею.

Робота з дитячою книгою.

           Українська дитяча пісенька “Сорока-ворона”.

Мета. Закріплювати знання про звук [к], букву Кк,

через сприймання відомої з раннього дитинства пісеньки                            пробудити інтерес до віршованого слова;

розвивати техніку читання, пам’ять, мислення;

виховувати любов до праці, зневагу до ледарів.

Хід уроку

І. Мовна розминка.
Гра “Водолаз”.
Чистомовки.

Ко-ко-ко – пила киця (молоко).

            Ки-ки-ки – пила киця (залюбки).

            Ка-ка-ка – прилетіла (сорока).
Скоромовка.

Хитру сороку спіймати морока.

На сорок сорок – сорок морок.

ІІ. АОЗ.
– Сьогодні коли я йшла до вас на урок зустріла одну засмучену пташечку. Хто це, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Біла цятка, чорна цятка

По дереві скаче. (Сорока)

Звуковий аналіз слова сорока.
Складання речень за малюнком до казки “Сорока-ворона”.

Розповідь дітьми дитячої пісеньки-примовки “Сорока-ворона”.
Чому могла бути засмучена сорока?

(Бо в неї був ледачий син.)
Схеми до речень.

Сорока годує малих діток.

У сороки був ледачий син.
“Встав звук”.

Со  ока.
Назвіть твердий, глухий приголосний у слові сорока.
“Аукціон К”.
Читання променевих таблиць.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
Як ви гадаєте, якою буде тема уроку?
Для чого нам це?
Я запросила на урок засмучену сороку, бо пообіцяла, що ми їй допоможемо. Допоможемо?
А чим ми можемо її розвеселити?
V. Розвиток знань.
Читання слів. 
Що спільного в словах? (Це імена. Пишуться з великої букви.)
Що означає червона крапка під буквою е?
“Довідкове бюро” (учень групи “А” читає значення слова в “Тематичному словнику” К.С. Прищепи.)

Клуня-
Робота за букварем. 
Робота за малюнком. 
Кого бачите на малюнку?
Що роблять діти?
Що бачите на малюнку?
Це багатодітна сім’я. А у таких сім’ях дітки завжди разом: і працюють, і відпочивають, доглядають за меншими дітьми.
Первинне читання (читають підготовлені діти групи “А”).

-Про що розповідається в тексті?
Читання дітьми. 
“мовчазне” – знайти незнайомі слова;
“дощиком”;
“вибіркове”:
Прочитайте, де була Килинка.
Що діти давали Килинці?
Що робила Килинка?
Як вона кликала маму?
читання писаних речень.
Чи допомагали діти мамі? Як?

VІ. Динамічна пауза.

VІІ. Робота з дитячою книгою.
Творча робота. 
Ви гарно відповідали, та наша сорока все ще невесела. Може їй якось треба допомогти? Як?
Як можна змінити пісеньку про сороку?
Читання віршованої казки Н. Забіли “Сорока-білобока”.
У сороки – білобоки

П’ять маленьких сороченят.

Усі часто хочуть їсти,

Треба всім їм дати лад.
От сорока – білобока

Поскакала на поріг

І до хати працювати

Поскликала діток всіх.

Цей здоровий, носить дрова.

Той швидкий, пшоно товче…

Третій в чашку цідить бражку,

Я малий млинці пече.

Тільки п’ятий хоче спати,

Помагати не біжить –

У садочку в холодочку

Ліг на травці і лежить.
У СОРОКИ – БІЛОБОКИ

Все вже зроблено, як слід.

Вся родина й господиня

Посідали за обід.

Ті – до кашки, ці до бражки.

Ще й млинців по 5, по 6.

А ледачий хай поплаче!

Хто не робить – той не їсть.
ЯК ПОЧУВ ЦЕ БРАТИК П’ЯТИЙ,-

Не схотів на травці спати.

Аж підскочив: – Як це так?!

Ви – в господі, я в городі,

До роботи ж я мастак.

Ось він в полі бараболю

Огортає залюбки,

До городу носить воду,

Поливає огірки.

І сорока – білобока

Не нахвалиться сама:

– В мене діти працьовиті, зовсім ледарів нема.
Чи схожа пісенька “Сорока-ворона” з віршованою казкою

Н. Забіли?
Чим схожа?
Чим відрізняється?
Чи допомогли ми разом з поетесою сороці? Чим?
Чи добре бути ледарем? Чому?
Хто такий ледар?
Що може досягти роботяща людина, старанний учень?
Чи можна назвати ледарем того, хто багато працює, але в нього не все виходить?
Чи сподобались вам сороченята? Чим?
А де вони живуть? (В книжці).
Багато ще чудових героїв живуть у книжках. Ми про них будемо дізнаватися на інших уроках.
А як треба відноситьсь до книги?

VІІІ. Підсумок уроку.
Гра “Що змінилось?”

Клен – клин – лин – лис – ліс – лін   .

Діти пояснюють, що змінилось в словах, тлумачать значення слів.
– Який настрій створив урок? 
Що вдалося?
Що було важким?

Навчання грамоти. Читання                  13.12

Тема. Звуки [з], [з’], буква Зз. Читання слів з нею.

Робота з дитячою книгою. Слухаємо казку.

           Українська народна казка “Котик та Півник”.

Мета. Закріплювати знання про звуки [з], [з’],  букву Зз,

розширювати знання про розділові знаки;

пробудити інтерес до казок;

розвивати техніку читання, пам’ять, мислення;                спостережливість, уміння зіставляти звуко – буквений склад слів та значення їх; формувати оцінні судження;

виховувати інтерес до книжки; слухняність.

Хід уроку

І. Мовна розминка.

– Сьогодні на урок прилетів чарівний килимок-літак. Він запрошує нас у подорож до Казкового королівства. Але в це королівство потрібна перепустка. Ми її отримаємо, коли виконаємо завдання.
Дихальні вправи “Подмухай на килимок”.

Килимок піднімається все вище і вище.
Чистомовки – добавлянки.

Мо-мо-мо – дуже казку (любимо).

            Ки-ки-ки – ми читаєм  (залюбки).

            Ка-ка-ка – прилетіла (сорока).
Скоромовка (малюнок сороки – вивчення скоромовки)

Злива падала на сливу.

Ловив сливу, зловив зливу.

ІІ. АОЗ.
Повторення знань про речення. 
З чого складається речення?
Які розділові знаки ставлять вкінці речень?

Гра “Сигнальники” (картки !, ?.)

Читаю речення з різною інтонацією.

Казка вчить як на світі жить.

Діти читають цікаві казки.

Схема останнього речення в зошитах і один учень зображає на дошці.
Звукові моделі слів – відгадок.
Загадки

1) Хто з хвостом і вушками?

У кого лапки з подушками?

Як ступа, ніхто не чує.

Тихо крадучись полює,

Як ступа, ніхто не чує.

І маленькі сірі мишки

Утікають геть від … (кішки).

2) Хто співає на паркані у червоному жупані й чобітку: “Кукуріку!”

(Півень)
Читання променевих таблиць.
“Аукціон З”.

ІІІ. Фізкультхвилинка.

ІV. Оголошення теми і мети уроку.
Як ви гадаєте, якою буде тема уроку?
Для чого нам це повторювати?
А ще сьогодні на урок завітала казочка. Але вона зачарована. Ми спробуємо її розчарувати, як будемо гарно працювати.
V. Розвиток знань.
Робота за малюнком – переплутанкою.

– Ось ми і завітали до палацу казок. На с. 79 “Букваря” “Карнавал казкових героїв”. Виправте помилки художника.
Робота за текстом. 
Первинне читання. 
Про кого розповідається в тексті?
Хто така Зорина?

–   Що про неї розповідається?
Читання дітьми: 
“самостійне” – вставити букви;
групами.

Завдання групам: ставити питання.
Читання слів (променеві таблиці).

– Це слова родичі? Чому? (Бо мають різне значення)
Подумай і закінчи речення.

Читання незавершеного речення в Букварі.

Крапка, кома, риска, лапки – …

Дерева? Прикраси? Розділові знаки?

– Що вони розділяють?

Пояснення слова “лапки” на записі (на дошці) назви української народної казки “Котик та Півник”, яку вже розчарували.

Порівняння значення слів: лапки – розділові знаки, лапки у котика.

VІ. Динамічна пауза.

VІІ. Робота з дитячою книгою.
Зустріч з казкою.

Розповідь казки вчителем.

Залучаю дітей: слова Лисички, Півника..
Переказ казки за малюнками дітьми.
Острів скарбів.

– Килимок нас приніс на острів скарбів. Ми знайшли скриньку зі скарбом. Що там може бути? (Здогадки дітей.)

– Тут найбільший в світі скарб – книжка. Чому книга – скарб?

Ознайомлення з книжкою “Півник та Котик” (місце і рік народження книжки, хто створив її.)

– Хто написав казку? (Український народ).

Казки народні живуть і не вмирають, бо в них живе сам народ, його мудрість, доброта.

– А як треба відноситьсь до книги?

VІІІ. Підсумок уроку.
Казкова вікторина. 
Хто з’їв Колобка?

А) вовк; б) лисиця;  в) дід;   г) заєць.
Хто врятував Івасика – Телесика?

А) орел,   б) гуска;      в) ворона.
З чого пригощала Лисичка Журавля?

А) з глечика,  б) з тарілки;  в) з банки;   г)  з чашки.
“Аукціон букви З”.
Казкові герої з буквою з.
– Який настрій створив урок? 
Що вдалося?
Що було важким?

Навчання грамоти. Читання                  15.12

Тема. Повторення вивчених букв.

Мета. Повторити вивчені букви, звуки, які вони позначають;

розвивати техніку читання, пам’ять, мислення, вміння розрізняти слова-родичі, та слова, які мають спільну частину, вміння вимовляти чітко дзвінкі приголосні в кінці слова, складу, ненаголошені [е]. [и]  ;

виховувати  любов до природи.

Хід уроку

І. Мовна розминка.
Дихальні вправи.

Гра “Водолаз”  ( на видих рахунок 1-2-3, 1-2-3-4-5)
Чистомовки.

Ма-ма-ма – наступила вже (зима).

            Ма-ма-ма – снігу білого(нема).

           – А звідки ми знаємо, що прийшла зима, якщо немає снігу?
Скоромовка.

У дуплі удав дрімав.

ІІ. АОЗ.

– З чого складаються речення?

– Про які слова в реченні ви знаєте? (Слова – назви-предметів, ознаки-предметів, дії-предметів, “службові слова”).
Гра “Сигнальники”

Взимку птахам …

Перелітні птахи відлетіли у теплі краї.

Віра і Мітя зробили для пташок …
Схема до речення.

Віра і Мітя зробили для пташок годівниці.
Звукові схеми до слів – імен дітей.
Читання таблиць.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми будемо повторювати вивчені букви, читати з ними слова.

–  Для чого нам добре знати букви?
V. Розвиток знань.
Повторення знань про голосні (за кольоровими рамками)

– З чого складаються слова?

– Чим відрізняються звуки і букви? (Звуки вимовляємо і чуємо. Букви бачимо і пишемо.)

– У Країні Звуків є два міста. Як ви гадаєте, які? (Голосні і Приголосні.)

– Які звуки живуть в Місті Голосних? Скільки їх? Які букви позначають голосні звуки? Яка буква може бути зайва? Чому? (и – бо великої немає, і, а, у – можуть бути окремим словом ( наведення прикладів) , і – бо звук пом’якшує приголосні.)

– Які звуки живуть в Місті Приголосних? (Дзвінкі і глухі, тверді і м’які.)
Робота за Букварем. 
Читання слів “Луною”.

Ребус
Що означає червона крапка під буквою е, и?
Назвіть слова-родичі.

Підбір перевірних слів.

“Довідкове бюро” – озимина, замети.

2) Робота за малюнком.

Читання речення під малюнком.

3)   Робота над текстом.

(1) Первинне читання. Читання дітьми “самостійне” – знайти незнайомі слова.

– Про що розповідається в тексті?

(2) Зразок читання вчителем.

(3) Читання дітьми:
буксиром;
в групах;
“вибіркове”:
Прочитайте, що трапилось з озером.
Що трапилось з плазунами? Хто такі плазуни? Чому вони заснули?
Які свята скоро прийдуть?
Читання писаного речення.

VІІІ. Підсумок уроку.
Гра “Що змінилось?”

Мороз – морози – морозиво.
– Який настрій створив урок? 
Що вдалося? Що було важким?

Навчання грамоти. Читання                  18.12

Тема. Звук [й], позначення його буквою й.

Мета. Дати поняття про звук [й] як такий, що не має парного твердого приголосного, та букву “йот”, що його позначає; продовжити роботу з багатозначними словами;

розвивати техніку читання, пам’ять, мислення, вміння розрізняти слова-родичі, та слова, які мають спільну частину;

прищеплювати почуття гордості за рідни край, за Батьківщину, працелюбність.

Хід уроку

І. Організація класу.

Діти посміхаються, даруючи посмішки один одному. Потім беруться за руки, готуючись працювати разом.
Будемо працювати як? (Разом.)
Дізнаємось багато чого? (Нового, цікавого.)
Чого побажаємо один одному? (Успіхів.)

ІІ. Мовна розминка.
Дихальна вправа “Кульбабки”.
Чистомовки.

Ті-ті-ті – в мами руки … (золоті).
Це насправді чи в переносному значенні?

– Чому їх називають золоті?

Ла-ла-ла – працьовита, як … (бджола).

Ій-ій-ій – сім’я бджіл – це справжній … (рій).

“Довідкове бюро” – рій (за “Тематичним словником школяра” К.С. Прищепи.)

ІІІ. АОЗ.
Повторення знань про речення.

– З чого складається мова?
Що таке речення?
Які розділові знаки знаєте?
Гра “Інтонація” (діти сигналізують картками !,?.)

Хто не робить, той не їсть!

Діти люблять працювати?

Діти люблять працювати!

Ви працьовиті діти?

Питальні речення вимагають повної відповіді.
Схема до речення.

Учні  нашого класу працьовиті.

– А чи справді працьовиті ми побачимо: як ви будете працювати на уроці.
Гра “День- ніч”

[зозул’а, соловей, майстер, жайворонок]
Яке слово зайве? Чому? Хто такий майстер?

Звукова схема до слова  майстер.

ІІІ. Фізкультхвилинка.

ІV. Оголошення теми і мети уроку.
Я хотіла записати вам слово майстер. Але не змогла. Чому? (бо не вчили букву, яка позначає звук [й])

 –  Для чого нам вчити звук [й] та букву, що його позначає??
V. Вивчення нового матеріалу. Розвиток знань.
Звук [й]: 
приголосний;
м’який:

Порівняйте вимову звуків [т], [т’],  [д], [д’], [н], [н’]. Що ви можете сказати про них? (Це пари: тверді – м’які приголосні.) назвіть тільки м’які та [й]. Зробіть висновок.;
дзвінкий: закрийте вушка, скажіть звук [й]. Що помітили? (Чути голос і шум.) Отже…
Буква Йй.

Демонстрація букви. Порівняння друкованих букв.

Висновок: що вже знаємо про букву? (Велика і маленька. Друкована і писана. Позначає приголосний, м’який дзвінкий звук [й]. Чи має парний твердий? Глухий?)
Гра “День народження букви “йот” 
Добрий день, букво “йот”!
Добрий день, букво а!
Вітаю тебе з днем народження. Бажаю … .
Щиро дякую тобі, букво “а”!

Читання складів прямих і обернених.
Подарунки з буквою й – лінійка, зайчик, айстри…

Визначення місця звука в слові.
Робота за Букварем.

1) Читання слова під схемою – рій. Що таке рій?

2) Читання слів 1 стовпчика “Каруселлю”.
Що спільного у всіх словах? (Є звук [й], мають 1 склад.)

3) Читання слів 2 стовпчика самостійно.
Чому слова написані з великої букви?
Знайдіть зайве ім’я. (Надійка – ім’я дівчинки.)

4) Читання слів 3 стовпчика “Луною”.

5) Читання слів за променевою таблицею.

6)   Робота над текстом.

(1) Первинне читання вчителем.

– Про що розповідається в тексті?

(2) Читання дітьми.

“самостійне” – знайти незнайомі слова;

“диктором”;

“ланцюжком”.

(3) Читання “Незнайком” (спеціально допускаю помилки).

(4) Робота з багатозначним словом.
Прочитайте слова в тексті в переносному значенні (золоті діти).

Золоте поле, золота ложка, золоте серце.
Вірш “Рідний край” В. Гринько.

Читають діти групи “А” – діти, які вміють читати всі букви.

Бесіда за змістом вірша.

– Як ми можемо прикрашати нашу Батьківщину? (Садити дерева, гарно вчитися у школі…)

VІІІ. Підсумок уроку.
“Аукціон “Йй”
– То ви працьовиті діти? 
Який настрій створив урок?

Навчання грамоти. Читання                  19.12

Тема. Читання слів із буквосполученням йо.

Мета. Закріпити знання дітей про позначення звука [й] буквою     “йот”, навчити читати та робити звуко-буквений аналіз слів з буквосполученням йо; розширити знання дітей про професії;

розвивати техніку читання, пам’ять, мислення, вміння розрізняти слова-родичі, та слова, які мають спільну частину;

виховувати повагу до людей праці.

Хід уроку

І. Мовна розминка.
Звуко-наслідувальні вправи
Як пищить комар?
Як виє вовк?
Як співає соловейко?
Скоромовка.

Соловейко у саду співає пісеньку дзвінку.

ІІ. АОЗ.
Схема речення до скоромовки.
Гра “Розсипанка”

О, л, в, е, й, о, с – соловей.

Й, и, н, і, р, д – рідний.

а, М, р, і, к, а, й – Марійка.
Що спільного в словах? (Й)
“Аукціон Й”
Читання променевих таблиць з буквою Й
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

– Як ви гадаєте, якою буде тема нашого уроку?

–  Для чого нам повторювати знання про звук [й]  та букву, що його позначає?

ІV. Розвиток знань.
Гра “Впіймай звук [й]:

Йосип йоржика піймав,

Вже в руках його тримав.

Раптом йоржик в річку скік!

І від Йосипа утік. (В. Кравчук)
Схеми слів.
Які слова зустрілися у віршику з [й]?

Йосип, йорж, його – схеми до слів.
V. Фізкультхвилинка.

VІ. Робота за Букварем.
Читання слів під схемами. Багатозначне слово: йорж – тлумачення значення слів.
Читання слів за променевими таблицями.

Крайовий, знайомий, дійовий, майонез.

Добір слів за зразком: крайовий – край…

Майор – військове звання,

майорить – миготить, видніється в далині,

майоран – рослина.
Чи можна назвати слова майор, майорить, майоран словами – родичами? Чому ні?
Робота за текстом.
Первинне читання – учні групи “А” (підготовлені).
Про кого розповідається в тексті?
Чому слова Йосип Майоренко написані з великої букви?
Читання дітьми:
“буксиром”;
“дощиком”;
в парах.
Бесіда за змістом.
За що лікаря люблять, шанують?
Дайте заголовок тексту.
Робота за текстом.
Бесіда за сюжетним малюнком “На тракторі”.
Хто такий тракторист?
Самостійне читання дітьми.
Читання “ланцюжком”, групами.
Бесіда за змістом. Заголовок.
Гра “Найкращий фотограф”.

Назвати в тексті найбільше слів з [й].
Розвиток мовлення.

– Яка професія найважливіша? Доведіть.
Робота за кольоровими таблицями. (червона таблиця – букви, що позначають голосні, синя – приголосні: зверху – дзвінкі, знизу глухі (причому парні одні під одними).)

VІІ. Підсумок уроку.
“Аукціон Й”.
Назвати слова з буквосполученням йо.

Навчання грамоти. Читання                  20.12

Тема. Читання слів з вивченими буквами. Закріплення знань про букву «йот» та буквосполучення йо

Мета.  Закріплювати знання про букву «йот» та буквосполучення йо, вміння ставити запитання до слів назв, добирати слова з протилежним значенням;

формувати навички правильного швидкого читання слів з вивченими буквами;

розвивати пам’ять, мислення, мовлення;

виховувати почуття відповідальності за своє здоров’я, дбайливе ставлення до нього.

Хід уроку

І. Організація класу.
Сьогодні зайчик – побігайчик запрошує нас на прогулянку.

А куди, здогадайтесь. Зайчик приніс букви й а г (анаграма).Складімо слово: гай.

Тлумачення слова.

– Підготовкою до подорожі до гаю Читайликів буде мовна розминка.

 ІІ. Мовна розминка.
Вправи “Веселий язичок”.
Орфоепічні вправи

Учні повторюють за вчителем:
Ай – ой – уй – ей – ий – ій;

Дай, трамвай, гай, коровай,

Чайка, майка, байка, гайка,

Клей, соловей, двійка, бійка,

Зелений, чорний, голубий,

Пий, рий, пий, ший.

ІІ. АОЗ.
Назвіть слова назви – предметів щойно промовлені.

Назвіть слова  ознаки – предметів.

Назвіть слова    дії – предметів.
Чи можна сказати, що ці назви дій заставляють щось робити, наказують?
Що спільного для всіх слів? (Звук [й])
“Аукціон Й”
Звукові аналітико-синтетичні вправи.

1) До подорожі підготувалися добряче. Але до гаю далеченько. Виберемо транспорт – трамвай. Цей трамвай чарівний – не поїде, поки не назвемо звуки в слові трамвай і букви, якими вони позначаються.

2) – От ми і приїхали. Прочитайте табличку: гайочок.
Коли так називають гай? (Коли він маленький або дуже його люблять.)
Насправді гай Читайликів дуже величезний, бо немає на світі людини старшої від 6 років, яка не вміла б читати. І відкрию вам секрет: більша частина цих людей дуже полюбляють читати.
Правила читання: не читай лежачи, тримай книжку на відстані від очей 20-30 см і так, щоб світло падало на сторінку, яку читаєш, роби перерву через кожні 20 хв. Задумуйся над прочитаним, і тоді читання буде приносити тобі задоволення.
Поділіть слово гайочок на склади. Назвіть 2 склад.
Назвіть слова з йо.
Складання речення про гай Читайликів.
Читання таблиць.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.

Оголошую тему уроку.
Для чого нам повторювати вивчені букви, знання про букву «йот» та буквосполучення йо?
V. Розвиток знань.
У гаю Читайликів є кольоровий місточок. Ми маємо пройти через нього. 
Робота за кольоровими таблицями.
Назвіть букви, що позначають голосні звуки. Скільки їх?
Які букви можуть бути зайві? Чому?
Що за букви в синій таблиці? Чому саме так розміщені ці букви?
Які звуки не мають парних твердих? ([й])
Які звуки не мають парних м’яких?([б,п,в,м,к,ш])
Якими вони стають перед і? (Пом’якшеними.)
Назвіть пари: дзвінкі, глухі приголосні.
Робота за Букварем.
Ось і полянка “Працьовита”.

1) Читання пар слів (ім’я і по батькові).
Як пишуться імена? А по батькові?

Творча робота.

Утворення по батькові від чоловічих імен.

2) Читання променевих таблиць.
Муравйов, Соловйов, Йосипенко, Майоренко – що це? (Прізвища)
Як пишуться прізвища? Назвіть прізвища своїх товаришів.

Висновок.

– Які слова пишуться з великої букви?

3) Робота над текстом.
Розгляд сюжетних малюнків.
Кого бачите на малюнку?
Де відбувається дія?
Що роблять діти?

(2) Первинне читання вчителем.
Про що розповідається в тексті?

(3) Читання дітьми:
“самостійне” – знайти незнайомі слова.

Словникова робота ;
“дощиком”;
“бурею”;
групами. Завдання для інших груп: поставити питання до прослуханого речення.
Бесіда за змістом тексту, про шкідливість самолікування, про прийом ліків, таблеток, можливість отруєння незнайомими ліками.

4) Читання слів – ознак предметів.

Підбір з правого стовпчика “потрібних” слів. Читання утворених пар. Виправлення помилок автора.

– Чим цікаві ці пари? (Слова з протилежним значенням.)

VІІІ. Підсумок уроку.
Ось і підходить до кінця наша мандрівка.
Що нового дізналися?
Яких правил читання вивчили у гаю Читайликів? Чому так важливо їх дотримуватись? До кого звертатися, коли захворів? 
А допоможе повернутися назад з гаю Читайликів кросворд:
В мене є великий хвіст –

Я співаю, як артист.

Спів мій радісний усюди

Дуже люблять слухать люди. (Соловей)
Його у наших ріках досить,

Окрім того, в озерах теж.

Руками просто не візьмеш –

Жорсткий на спині гребінь носить. (Йорж)
Зимою біленький,

Влітку сіренький,

По полю стриб-стриб.

По снігу тик-тик. (Зайчик.)

Навчання грамоти. Читання                  22.12

Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення м’яким знаком м’якості приголосних.

Мета. Сформувати поняття в учнів про букву ь (м’який знак) як

таку, що вказує на м’якість приголосних, але не позначає звука; дати поняття один – багато;

розвивати техніку читання, пам’ять, мислення, вміння добирати перевірні слова до слів з ненаголошеними [е] ,[и];

виховувати любов до природи.

Хід уроку

І. Мовна розминка.
Дихальна вправа “Повітряні кульки”.
Гра “Повтори останній склад”.

В парку гарна карусель – сель-сель-сель.

В річці плаває карась – рась-рась-рась.

На поляні стоїть пень – пень-пень-пень.

Перевірка правильності визначення останнього складу.
Скоромовка.

Живуть в лісі лис і лось,

 нам їх бачить довелось.
Де ви бачили лося, лиса? Для чого створюють зоопарки? Де тваринкам краще живеться: в лісі чи в зоопарку? Чому?
Чи можна брати додому дику тваринку? Чому?

ІІ. АОЗ.
Речення. Слово.

– З чого складаються речення?

– Про які слова в реченні ви знаєте? (Слова – назви-предметів, ознаки-предметів, дії-предметів, “службові слова”).
Загадка

Хто на своїй голові ліс носить? (Олень, лось.)

– Олень і лось – це назви предметів, ознаки чи дії предметів?

Звукові моделі слів.
Творча робота.

Складання речень зі словами лось і олень за схемами.

.

.

Доповнення речення словами ознаками предметів.
Повторення знань про м’які та пом’якшені приголосні
Який буква вказує на м’якість попередніх приголосних?

Читання таблиць-тренажерів, додаючи і.

ІІІ. Фізкультхвилинка.

ІV. Оголошення теми і мети уроку.
Спробуємо написати слова лось, олень.

Діти на дошці друкують слова під схемами. (Всі інші працюють сигнальними картками, перевіряючи правильність написаного).
Щось не виходить. Останній звук м’який, а у слові – твердий.
Чи можна додати голосний? (Ні, зміниться слово, буде більше складів.)

Якщо діти не зможуть вказати на необхідність букви ь, то це роблю я.

– Як ви гадаєте, якою буде тема уроку?

–  Для чого нам вчити букву ь?
V. Вивчення нового матеріалу.
Буква ь.
Ось буква ь. Це той знак, який тільки вказує на м’якість попереднього приголосного. Можемо написати букву ь? (Так.)

Дописуємо її в словах. Читаємо слова.

Проблемна ситуація:
Чи ь позначає звук?

Перевірка на складоподілі, промовлянні звуків.

Висновок: ь – тільки буква, звук не позначає, а вказує на мякість попередніх приголосних.
Місце букви ь в алфавіті.
“Аукціон ь”.

VІ. Динамічна пауза.

VІІ. Первинне закріплення.

Робота за Букварем.
Буква ь.

– Чому не зображено звука в квадратних дужках? ( Бо ь звука не позначає.)
Читання слів під схемами.

– Що змінилось: карасі – карась?
Читання злиття =і, =ь.
Читання пар слів.

– Прочитайте слова лівого стовпчика. Що спільного? (Назви багатьох предметів.)

– Назвіть м’які приголосні в цих словах. Що вказує на м’якість приголосних в них? (І).

– Прочитайте назви 1 предмета. Назвіть м’які приголосні. Як на письмі позначити м’якість цих приголосних? (ь.)

Порівняйте кількість букв і звуків у словах лосі –лось. Чому в другому слові звуків менше, ніж букв?
Бесіда за малюнком.

– Як називається місце, де можна переступити через тин?

– Як ви гадаєте, що каже тато хлопчикові? (kase – метод)

Читання речення під малюнком.

– Чи здогадалися ми, що казав тато?

– Які слова  відрізняються 1 буквою? Якою? (ь) Що позначає м’який знак?
Бесіда про квіти.

– Які квіти знаєте? Де ростуть? В кого вдома є квіти? Як доглядаєте? Яку користь приносять? Лікувальні властивості квітів.
Читання речень про квіти.

Поставити питання до кожного речення.

– Коли сіють квіти? Коли починають цвісти квіти? В яку пору року цвіте найбільше квітів? Які ще є пори року?
Пори року. 
Про яку пору року малюнок? Доведіть.

Самостійне читання дітьми назв місяців, доповнення речень.

Читання вголос.

Відповідь на запитання: А зима?

– Чому читаємо зема, а пишемо зима? Підбір перевірного слова.

Висна – весна.
Робота з кольоровими таблицями.

– Чому ь не записаний ні в червону, ні в синю таблицю?

VІІІ. Підсумок уроку.
Загадка Чим закінчується день? (ь).
“Аукціон ь”.
Гра “Багато – один”: Карасі – …

Дні – …

Пні -…

Лосі –  …

Олені – … (звертаю увагу на наголос).

Ведмеді – …
– Який настрій створив урок? Що вдалося? Що було важким?

Навчання грамоти. Читання                  25.12

Тема. Закріплення вживання м’якого знака на письмі. Буквосполучення ьо.  

Мета. Закріплювати знання про букву ь (м’який знак) як

таку, що вказує на м’якість приголосних, але не позначає звука; навчити порівнювати звуко-буквені моделі слів з ь та буквосполученням ьо , йо;

розвивати техніку читання, пам’ять, мислення, вміння складати речення за заданою схемою, вміння римувати слова, складати чистомовки;

виховувати любов до природи, бажання берегти її.

Хід уроку

І. Організація класу.

– Сьогодні, коли я зайшла до класу, то помітила, що наша чарівна скринька не порожня. Вона приготувала нам сюрприз. Який ми зможемо дістати наприкінці уроку за однієї умови. Якої? (Гарно працювати, читати, відповідати на питання, дотримуватись правил поведінки на уроці).

ІІ. Мовна розминка.
Дихальна вправа “Водолаз”.
Чистомовки – добавлянки.

Ель-ель-ель- В парку гарна … ( карусель).

Ась-ась-ась –  В річці плаває … (карась).

Ень-ень-ень – На поляні стоїть… (пень).
Яке слово римується зі словом пень? (День).

Спроби римування.

-З чого утворився пень? Скоро свято Нового року. Багато пеньочків буде у лісі. Чому? Добре це чи погано? Як зберегти зеленим красуням життя?
Скоромовка. Повторення скоромовки.

ІІ. АОЗ.
Повторення знань про м’які та пом’якшені приголосні
Які букви вказують на м’якість попередніх приголосних?

Читання таблиць-тренажерів, додаючи і, ь.
“Аукціон ь”
Гра “Тверді – м’які”

но – (ньо), ло – (льо), до – …, зо – ….

Порівняння звуків.
Гра “У магазині”

Розігрування діалогу у магазині.

– Які речі з ь можна купити в магазині?

Діти називають слова з ь.
Що купите, щоб прикрасити Новорічну ялинку?
Що подаруєте своїм близьким?
ІІІ. Фізкультхвилинка.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.

Гра “Віднови слово”

Книжковий черв’ячок з’їв літери у словах. Він заводиться у тих книгах., які купують для краси, бо там гарні малюнки, але їх не читають.

Допоможіть відновити слова (записані на дошці):

Лос…, ден…, кул…ка, л…он, пен…ок, опен…ки.

Читання відновлених слів.

– Як ви гадаєте, якою буде тема уроку?

–  Для чого закріплювати знання про букву ь?
V. Розвиток знань.

Робота за Букварем.
Читання складів, слів.
Робота за текстом. 
Словникова робота.

Льонар, польові, синьоокий, копи, йосип, навколо.

“Капкан”.Діти виправляють помилку.

Тлумачення невідомих слів.

Схеми до слів льонар, Йосип. Що помітили? (Схеми однакові, відрізняються тільки наголосом.)

Проблемне питання:

– Чому у слові Йосип немає ь? (Бо [ й ] – м’який, його пом’якшувати не треба, а [л] пом’якшив ь.)

Читання “Каруселлю”.
Первинне читання – самостійне.
Підберіть слова дії предметів, яких не вистачає в тексті. 
Читання вчителем.

Діти слідкують, допомагають вставити пропущені слова.
Бесіда за змістом.
Читання дітьми:
“буксиром”,
“ланцюжком”;
“земля – небо”,
вибіркове:
Куди вийшли льонарі?
Що вони робили з льоном?
Що роблять з лляної тканини?

6) Підбір речень до схем з тексту, своїх речень.
Читання стовпчиків слів.
Прочитайте слова назви предметів, ознаки предметів, дії предметів.
Назвіть м’які приголосні в цих словах. Що вказує на м’якість приголосних в них? (І, ь)

– Назвіть слова – родичі. Підберіть перевірне слово до слова синіти. (Синь, синій.)
Чому в другому словах синь, сльоза звуків менше, ніж букв?
Складання чистомовок за складами в підручнику.
Називання нот.

Назвіть всі ноти. Назвіть ноти, в яких є ь.
Читання рукописного речення.

Запис схеми до речення в зошити і на дошці.

VІІІ. Підсумок уроку.
“Аукціон ь”.
Чим відрізняється буква ь від інших букв?
Сюрприз з чарівної скриньки.

Ялинка новорічна, прикрашена буквами. Діти складають слова: льон, день, пень, йод, йот, йорж.
Яку ж ялинку ви будете прикрашати на Новий рік? Чому?
Дякую вам, що ви бажаєте зберегти природу. Для чого берегти дерева?
Я хочу, щоб Дід Мороз приніс вам найкращий подарунок – книжку. Але таку, щоб в ній ніколи не завівся книжковий черв’ячок. Я думаю, що це залежить тільки від вас.

Навчання грамоти. Читання                  26.12

Тема. Звуки [дз], [дз’]. Позначення їх буквосполученням дз.

Мета. Ознайомити із звуками [дз], [дз’]. Позначення їх буквосполученням дз;

розвивати техніку читання, пам’ять, мислення, вміння розрізняти слова-родичі, римувати слова, читати вірш, використовуючи мовну партитуру;

виховувати любов до природи.
Хід уроку

І. Організація класу.

– Сьогоднішній урок проведемо у вигляді усного журналу.

“Довідкове бюро” – журнал (С. 47 “Тематичного словника” К.С. Прищепи.)

Тлумачення слова періодичне.

– Хто з вас виписує дитячі журнали? Які?

ІІ. Мовна розминка.

1 сторінка “Грайлива”
Звуко-наслідувальні вправи
Як пищить комар?
Як гуде бджола? Джміль?
Чистомовки.

 Дза – дза – дза – гарна в полі … (кукурудза).

Дзі – дзі – дзі – не укусять нас … (ґедзі).

Дзень – дзень – дзень – буде в нас прекрасний … (день).

– Що треба робити для того, щоб кожен день був прекрасний? (Більше посміхатися, робити людям добро, працювати.)
Скоромовка.

Дзьобнув зерно горобець,

Дзьоб обтер об стовбурець.

ІІ. АОЗ.
Гра “Чий це дзьоб?”
Що спільного в слова дзьобнув, дзьоб? Це слова родичі?
В кого є дзьоб? Для чого він пташкам?

Граємо в гру “Чий дзьоб?”

Показую малюнки птаха, де виглядає тільки дзьоб. Діти відгадують птаха (дятел, лелека, шишкар, пелікан, орел, папуга).

Вказують для чого цій пташці саме такий дзьоб.
Схема слова дзьоб.
Підбір інших слів до схеми.
Складання речень зі словом дзьоб.

Схема до речення.
Гра “Інтонація” (!,?)

Діти по черзі вимовляють речення з різною інтонацією. Інші сигналізують сигнальними картками. Питальні речення потребують відповіді.
Читання таблиць.
ІІІ. Фізкультхвилинка.

2 сторінка “Фізкультурна”
ІV. Оголошення теми і мети уроку.

3 сторінка “Рекламна.”

Гра “Що спільного в словах?”:

Дзьоб, дзень, дзвінок, дзеркало, дзиґа.
Як ви гадаєте, якою буде тема уроку?

Реклама:
Вивчення звуків [дз], [дз’] – дуже важлива і цікава тема.
Чому?
V. Вивчення нового матеріалу. Розвиток знань.

4 сторінка “Пізнайко”
Звуки [дз], [дз’]: 
приголосні;
твердий і м’який;
закрийте вушка, вимовте звуки.

– Що помітили? (Звуки дзвінкі.) Вимовте їх без голосу.

– Які звуки парні глухі? ([ц], [ц’] – пропедевтика, бо ц ще не вчили.)
Буквосполучення дз.

“Акваріум”

Групі сильніших дітей (на партах яких лежать геометричні фігури, на іншій стороні букви – б, о, ь, з, д) пропоную біля дошки скласти слово.

Читаємо слово: дзьоб.

– Назвіть букву, що позначає [дз], [дз’]. (“Капкан”.)

Порівняння слова і звукової схеми, складеної раніше.

Діти роблять висновок: ці звуки позначає 2 букви.

– Чому у слові дзьоб букв більше, ніж звуків? Коли ще буває букв більше , ніж звуків? (У словах з ь.) чому?
Слова з [дз], [дз’].
Читання променевих таблиць.

– Що нового взнали на цій сторінці7

 

5 сторінка “Читайко”

Робота за Букварем.
Читання слова під схемою.

“Довідкове бюро” – родзинки.

Виділення звука.

Аукціон звука [дз].

– Чи буває він м’яким?
Читання складів.
Читання слів “Луною”.

Тлумачення невідомих слів.
Назвіть слова – родичі.
Назвіть слова назви предметів, ознаки предметів, дії предметів.
Назвіть односкладові слова, двоскладові, трискладові, чотирискладові.
Чому слово Дзвінка написано з великої букви? (Кличка тварини.)
Які слова пишуться з великої букви?

6 сторінка “Поетична”

Робота за віршем.

1) Первинне читання вчителем.
Про які дзвоники йдеться у вірші?
Хто написав вірш? Хто такий поет?

2) Мовна партитура. Читання дітьми:
самостійне: підготовка до виразного читання;
в парах: 1 варіант читає другому і навпаки.
“буксиром”;
конкурс читців.

7 сторінка “Творча”
Гра “Римуємо слова”

Дзвоники – (коники),

синенькі – …, … ,

співає – … , … .
Спроба скласти вірш.

Дзвонили … ,                                        Стрибали … .

Пташки … –                                        День – … .

VІІІ. Підсумок уроку.

8 сторінка “Підсумкова”
Гра “Сигнальники”

Дітям пропонуються твердження. Якщо воно правильне, діти сигналізують +, якщо ні -.
Звуки [дз], [дз’] – приголосні, дзвінкі. (+)
Парний глухий цих звуків [ш]. (-)

– Чому ні? Доведіть думку.
Звуки [дз], [дз’] позначаються двома буквами дз. (+)

– Що з цього випливає? (Що у слові букв більше , ніж звуків.)

– Коли ще буває у слові букв більше, ніж звуків? (У словах з ь).
Гра “Впіймай звук [дз], [дз’].”

Дзиґи – дзвіночки                           В полі дзвін, в лісі дзвін,

Водять таночки.                              Дзінь-дзінь, дзінь-дзінь.
– Який настрій створив урок? 
Що вдалося?
Що було важким?

Категорія: Мої файли | Додав: lesyavintonyak2016
Переглядів: 726 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar